Twardy czy miękki? Jak dobrać twardość materaca?

Przy wyborze materaca należy kierować się wieloma kryteriami. Jednym z ważniejszych kryteriów jest jego twardość. Jeśli materac będzie zbyt miękki lub zbyt twardy, może wpływać negatywnie na zdrowie kręgosłupa i powodować niski komfort wypoczynku. Zbyt miękki materac może spowodować, że kręgosłup będzie nienaturalnie wygięty, natomiast zbyt twardy materac może oznaczać, że nasze ciało będzie podparte jedynie punktowo, naczynia będą narażone na ucisk co spowoduje ograniczony przepływ krwi. W salonie z materacami w Górze Kalwarii można znaleźć szeroką gamę materaców o różnym stopniu twardości.

Twardość materaca a waga użytkownika

Spośród produktów dostępnych w sklepie z materacami w Górze Kalwarii, klient powinien dopasować materac do swojej wagi, która jest kluczowym elementem podczas dokonywania wyboru. Dobrze dobrany materac powinien dopasowywać się do kształtu kręgosłupa. Osoby cięższe powinny wybierać materace twardsze, ponieważ leżąc na tych bardziej miękkich mogą się po prostu zapadać, co powoduje nienaturalne wykrzywienie kręgosłupa, a w konsekwencji dolegliwości bólowe. Osoby lżejsze, leżąc na zbyt twardym materacu, mogą być narażone na punktowe uciski, które w konsekwencji utrudnienia w przepływie krwi mogą prowadzić do drętwienia kończyn, bólu głowy i rozdrażnienia w wyniku obniżonego komfortu snu. 

Skala twardości materaców

W salonie meblowym w Górze Kalwarii dostępne są materace o różnej twardości. Podstawowa skala wyróżnia jej cztery poziomy:

  • twardość materaca H1, miękka, przeznaczona dla osób poniżej 60 kilogramów, dobrze sprawdzają się np. dla małych dzieci;
  • twardość materaca H2, średnia, przeznaczona dla osób poniżej 80 kilogramów;
  • twardość materaca H3, twarda, przeznaczona dla osób poniżej 100 kilogramów;
  • twardość materaca H4, bardzo twarda, przeznaczona dla osób powyżej 100 kilogramów

Warto zauważyć, że dobór twardości materaca to również kwestia indywidualna. W zależności od wzrostu i budowy ciała, jego ciężar rozkłada się inaczej, przez co może dość do sytuacji, w której osoba cięższa będzie się czuć lepiej na bardziej miękkim podłożu.

Kwestie zdrowotne a twardość materaca

Przy wyborze odpowiedniego materaca, należy brać pod uwagę nie tylko wagę użytkownika, ale również kwestie zdrowotne. Dla osób mających problem z krążeniem, zaleca się dobór bardziej miękkiego materaca, ponieważ te twardsze mogą wpływać negatywnie na przepływ krwi w organizmie. Użytkownicy zmagający się z wadami postawy i nawracającymi bólami kręgosłupa powinni rozważyć kupno nieco bardziej twardego materaca, który układa kręgosłup w prostej pozycji i wymusza przyjęcie poprawnego ułożenia ciała.

Zapisz się do naszego newslettera
Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami w naszych salonach